Leczenie chorób okluzyjnych

Home / Leczenie chorób okluzyjnych

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowy

Choroba okluzyjna jest wciąż mało znanym zjawiskiem wśród naszych pacjentów. Najczęściej wynika to z braku świadomości. W rezultacie pierwsze objawy zaburzenia okluzji są ignorowane. Kiedy mamy do czynienia z chorobą okluzyjną? W najprostszym ujęciu, gdy nie ma harmonii między zębami szczęki i żuchwy. W praktyce oznacza to nieprawidłowy kontakt między górnymi i dolnymi partiami zębów. Choroba prowadzi do nadmiernej pracy mięśni, które powodują nacisk na zęby, szczękę i żuchwę. Często niszcząc wszystkie trzy wymienione elementy.

Kiedy czas na wizytę u stomatologa?

Wizyta w kierunki diagnostyki choroby okluzyjnej zachodzi, gdy zauważyłeś u siebie takie problemy jak:

– ścieranie lub inaczej mówiąc – zjadanie swoich zębów, ich przesunięcie lub ruchomość

– pękanie, odpryskiwanie fragmentów zębów, nawet w przypadku wypełnień czy koron protetycznych

– zgrzytanie zębami,

– uporczywe bóle głowy, często mylone z migrenowymi, a mogące wynikać z  nadmiernego napięcia mięśni żucia  

– trzaskanie, chrupanie, a nawet boczne przesunięcia  w stawie skroniowo-żuchwowym, gdy ziewasz lub szeroko otwierasz usta

Podczas wizyty dokładnie zbadamy Cię pod kątem prawidłowej pracy Twojego stawu skroniowo-żuchwowego, jego mięśni oraz właściwej relacji pomiędzy zębami górnymi i dolnymi.  Wówczas uzyskamy pełny obraz Twojej choroby oraz zaplanujemy leczenie tak, byś mógł cieszyć się własnymi zębami do końca życia.

Przyczyny utraty zębów

Opinia o konieczności usunięcia jednego lub kilku zębów jest zawsze znaczącą informacją wśród naszych pacjentów. W dorosłym życiu zęby tracimy z dwóch powodów:

– działanie bakterii

– chorobę okluzyjną

O ile leczenie zębów z powodu próchnicy jest już dość powszechne i skuteczne, o tyle skutkami choroby okluzyjnej wciąż zajmuje się niewielu stomatologów, nie tylko w Koszalinie. Swój początek bierze ona z zaburzonej  pracy stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni układu żucia, a co za tym idzie nieprawidłowego  stykania się zębów górnych z dolnymi.  Co ważne, nabyć można jej nie tylko z upływem lat, ale również w wyniku urazu. Jeżeli chorobę okluzyjną zaczniemy leczyć we wczesnym jej stadium, mamy spore szanse na powstrzymanie jej rozwoju. To też ograniczy koszty leczenia. Brak podjęcia leczenia może skutkować nawet utratą niezainfekowanych zębów.

Diagnoza chorób okluzyjnych

W celu wykrycia choroby okluzyjnej przeprowadzamy analizę okluzyjno – estetyczną. Na wstępie zbieramy wywiad:

– medyczny,

– wykonujemy serię zdjęć układu żucia, 

– dokonamy szczegółowego badania mięśni twarzy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz  przedwczesnych kontaktów zębowych.

Niezbędne na tej wizycie będzie również zdjęcie panoramiczne  (RTG wszystkich zębów) oraz zdjęcie 3D stawów skroniowo-żuchwowych. Ich obraz oceniają specjaliści na najwyższym światowym poziomie, co ułatwi nam dobór właściwego leczenia.  Na kolejnym etapie zajmiemy się badaniem relacji zębów górnych do dolnych. Przejście przedstawionego procesu pozwoli w zaplanowaniu, jak najlepszej metody leczenia.

Zastosowane leczenie zależy od zmian oraz etapu choroby. W początkowym stadium choroby okluzyjnej wystarczające może być minimalne dopasowanie kontaktów zębowych lub wymiana wypełnień. Gdy choroba jest już bardziej zaawansowana, stosujemy szyny okluzyjne. W bardziej skomplikowanych przypadkach wymagane będzie leczenie ortodontyczne.

Dbamy o naszych pacjentów:

Leczymy trudne przypadki

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy usuwanie zębów to dla nas ostateczność. Zawsze walczymy o każdy ząb.

Zabiegi ze znieczuleniem

Dokładamy wszelkich starań, by pacjenci bezboleśnie przeszli zabiegi chirurgii stomatologicznej. W tym celu stosujemy znieczulenie powierzchniowe i miejscowe.

Komfort i bezpieczeństwo

Poczucie komfortu, bezpieczeństwo i przyjazna atmosfera podczas pobytu w naszym gabinecie są dla nas bardzo ważne.

Cennik diagnostyki chorób okluzyjnych

Poniżej podane są orientacyjne ceny usług wchodzących w skład  diagnostyki chorób okluzyjnych, gdyż każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Poniższa tabela zawiera wybrane usługi.

Usługi w ramach chirurgii stomatologicznejCena
Badanie stawu skroniowo-żuchwowego300 zł
Konsultacja okluzyjna300 zł
Analiza zgryzu1 200 zł
Szyna stabilizująca dla dorosłych (dla pacjentów powyżej 20 r.ż.)1750 zł
Szyna stabilizująca dla dzieci (dla pacjentów poniżej 20 r.ż.)850 zł

Zapoznaj się z cennikiem usług stomatologicznych w Kovalenko Dental Team. Znajdziesz informacje o chirurgii stomatologicznej.

Kovalenko Dental Team – Twój stomatolog w Koszalinie

Adres: Świętego Wojciecha 24,

75-666 Koszalin

Rejestracja: +48690007678

Mail: dent@kovalenko.com.pl

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 13:00 – 20:00

Wtorek: 10:00 – 20:00

Środa: 8:00 – 15:00

Czwartek: 8:00 – 15:00

Piątek: 8:00 – 15:00

Call Now Button