odbudowa kosci

Innowacyjna odbudowa kości przed wszczepieniem implantu – poznaj autotransplantacje

Do mojego gabinetu trafiają pacjenci, którzy chcą się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. Wielokrotnie są to osoby, które mają skomplikowaną historię choroby lub przeszły już leczenie w innym gabinecie. Aby cieszyć się pełnym uśmiechem, często jednym ze sposobów leczenia jest wszczepienie implantu. U wielu pacjentów, aby to zrobić, pierwszym krokiem jest odbudowa kości. W poniższym wpisie dowiesz się o innowacyjnej metodzie odbudowy kości, która jest w 100% naturalna.

Utrata kości po usunięciu zęba

W miejscu usunięcia zęba, kość zaczyna zanikać. W efekcie powstaje wolna przestrzeń, którą należy wypełnić przed wszczepieniem implantu. W szczególności jeśli od utraty zęba minęło sporo czasu. Zdarza się, że pacjenci bywają zaskoczeni koniecznością dodatkowego zabiegu. Jednak aby cieszyć się implantami na długie lata, muszą być spełnione odpowiednie warunki. 

W praktyce uzupełnienie brakującej kości przed wszczepieniem implantu jest jednym z tych warunków. Dzieje się tak ponieważ kość tworzy fundament dla przymocowanego implantu. Jej odpowiednia ilość wpłynie na trwałość, bezpieczeństwo i estetykę całego leczenia.

Jak wypełnić brakującą kość przed wszczepieniem implantu?

Do wypełnia brakującej kości używa się naturalnych lub sztucznych materiałów.  Uzupełnienie może być wykonane z tkanek własnych pacjenta, od dawcy lub z materiałów organicznych. 

W swojej praktyce preferuję naturalne metody leczenia, dlatego jeśli jest to możliwe, takie rozwiązania polecam moim pacjentom. Taką metodą jest autotransplantacja kości pacjenta, jako uzupełnienie brakującej kości przed wszczepieniem implantu.

Czym jest autotransplantacja kości?

Autotransplantacja kości to zabieg polegający na pobraniu fragmentu tkanki kostnej z jednego obszaru ciała pacjenta i przeniesieniu jej do miejsca, gdzie planowane jest wszczepienie implantu. Ten naturalny materiał kostny zapewnia solidne podparcie dla implantu, podnosząc szanse na sukces zabiegu.

Od pacjentów najczęściej pobieramy materiał kostny z wyrostka zębodołowego kości żuchwy, guza szczęki lub z innych części łuku żuchwy. Wióry kostne pobrane z tych miejsc są wszczepiane w miejsce ubytku tkanki kostnej. Fragmenty tkanki służą do stabilnego odtworzenia kości.

Korzyści z zastosowania biozgodnych materiałów pacjenta

Korzyści z wykorzystania obudowy kości bazującej na własnym materiale jest wiele, a poniżej wymienię cztery najważniejsze:

  • Materiał do wypełnienia jest w 100% naturalny i dzięki temu odbudowa kości jest dużo skuteczniejsza niż w przypadku sztucznych materiałów.
  • Szybszy czas leczenia implantami. Całość leczenia jest skrócona do 3,5 miesiąca. To właśnie po tym okresie można wszczepić koronę do implantu.
  • Minimalne ryzyko odrzucenia kości. Każde wprowadzenie ciała obcego do naszego organizmu niesie ze sobą ryzyko odrzucenia. Korzystając z  biozgodnego materiału pacjenta, takie ryzyko zmniejszamy do minimum.
  • Szybsze gojenie tkanek miękkich, które wiąże się z lepszym zintegrowaniem nowej kości z tkankami miękkimi otaczającymi implant.
  • Redukcja powikłań takich, jak infekcje czy reakcje alergiczne.

Jak wygląda zabieg odbudowy kości pod implant?

Przed rozpoczęciem zabiegu odbudowy kości pod implant wykonuje się diagnostykę za pomocą zdjęć RTG. W naszej klinice wykonujemy pantomogram, który jest analizowany podczas wizyty. Zdjęcia pozwalają ocenić stan tkanki kostnej pacjenta. Sam zabieg odbudowy kości i pobrania materiału od pacjenta odbywa się na jednej wizycie. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg nie jest bolesny.  Dodatkowym udogodnieniem dla naszych pacjentów jest niemal bezbolesne podanie znieczulenia miejscowego. W tym celu wykorzystujemy żel miejscowo znieczulający. 

W trakcie zabiegów chirurgicznych wykorzystujemy osocze bogatobiałkowe (RPF), które przyspiesza gojenie się ran oraz zmniejsza ból po zabiegach. Jest to kolejne udogodnienie dla naszych pacjentów w Koszalinie.

Zapraszamy na konsultację implantologiczną

Wszystkich przyszłych i obecnych pacjentów zapraszam na konsultację implantologiczną w Koszalinie. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem i czuć się komfortowo podczas mówienia i jedzenia, to leczenie implantologiczne będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Pierwszym krokiem do tego jest konsultacja. Na spotkaniu określimy plan leczenia i ustalimy plan odbudowy kości pod implanty podczas wizyty. 

Kovalenko stomatologialek. dent. Artem Kovalenko

Artem zajmuje się leczeniem implantami w Kovalenko Dental Team w Koszalinie.

Stomatolog z powołania i pasji. Założyciel Kliniki Kovalenko Dental Team. Wspiera pacjentów przy skomplikowanych dolegliwościach w obrębie jamy ustnej.

Uczestnik szeregu kursów stomatologicznych w Polsce i za granicą. Techniki uzupełnia kości uczył się od najlepszych ekspertów w kraju, m.in. podczas szkolenia „Technika Khoury’ego. Od 2023 roku członek International Team for Implantologiczny, największej międzynarodowej grupy implantologów. Absolwent jednej z najbardziej prestiżowych szkół stomatologii – Akademii Dowsona

Call Now Button