Czym różni się proteza klasyczna od tej mocowanej na implantach?

 

Proteza klasyczna czy mocowana na implantach?

 

Zastanawiasz się nad wyborem protezy zębowej, ale nie wiesz, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie proteza klasyczna, czy taka, która osadzona jest na implantach? Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym różnią się od siebie oba rodzaje protez, przeczytaj ten artykuł. 

Do naszej Kliniki w Koszalinie każdego dnia zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami oraz potrzebami stomatologicznymi oraz w zróżnicowany wieku. Duża część z nich przychodzi z zamiarem uzupełnienia braków w uzębieniu, dlatego nasza uwaga kierowana jest właśnie na leczenie protetyczne. Chcąc przybliżyć naszym pacjentom temat protez, postanowiliśmy stworzyć dedykowany im artykuł.

Musisz wiedzieć, że proteza powinna zostać dostosowana indywidualnie do Ciebie i Twoich potrzeb. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla pacjentów. W Kovalenko Dental Team w Koszalinie dołożymy wszelkich starań, aby zaproponować najlepsza i najwygodniejsze dla Ciebie rozwiązanie. 

Proteza klasyczna 

Protezy ruchome i częściowo ruchome to te, które przychodzą Ci na myśl, jako pierwsze, gdy myślisz o protezach. Swoim wyglądem przypominają zęby osadzone na dziąsłach i są łatwe w użytkowaniu. Do ich zalet możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • krótki czas oczekiwania, 
  • przystępną cenę.

Protezy te mają również wady. Największą z nich jest to, że ich założenie nie zapobiega zanikowi kości, a tylko maskuje problem. oznacza, to również, że z upływem czasu proteza ta przestanie pasowa “jak ulał” i będzie wymagała podścielania. Kolejnym minusem  protez klasycznych jest to, że część z nich opiera się na zębach własnych pacjenta. W rezultacie są one obciążone i osłabione, co może skrócić ich życie w jamie ustnej. Ponadto  mimo stosowania kleju do protez mogą się one przemieszczać i wypadać co może powodować stres i dyskomfort pacjenta

Proteza na implantach 

Aby protezy trzymały się znacznie stabilniej niż te klasyczne, można zamontować je na implantach, czyli specjalnych śrubach, które zastępują korzeń zęba w dziąśle i są swego rodzaju kotwicami dla osadzonych na nich sztucznych zębów. Na implantach oprócz protez można zamocować również korony i mosty.  

Dlaczego tak ważne jest uzupełnianie braków w uzębieniu? 

W Kovalenko Dental Team w Koszalinie stale edukujemy pacjentów, że uzupełnienie braków w uzębieniu to konieczność nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Pacjenci z brakami w uzębieniu często skarżą się np. na postępujące wady wymowy, zmianę rysów twarzy i szybsze powstawanie zmarszczek. Ubytki w uzębieniu sprzyjają również niestabilności pozostałych zębów i mogą doprowadzić do dużej utraty zębów lub nawet do bezzębia. 

Nieleczone braki w uzębieniu mają jeszcze jeden, bardzo poważny skutek uboczny. W miejscu nieuzupełnionego ubytku dochodzi do zaniku kości, ponieważ tkanka ta przestaje być używana. Proces zaniku kości odbywa się dosyć szybko. Może do niego dojść już nawet 3 miesiące po usunięciu lub utracie zęba. 

Plusy protezy mocowanej na implantach

Zanikowi kości skutecznie zapobiega leczenie implantologiczne. Polega ono na wszczepieniu w dziąsło implantu i osadzenia na nim koron, mostów czy protez zębowych. Protezy na implantach to obecnie najlepsze rozwiązanie oferowane przez nowoczesną protetykę. Dzięki implantom nawet pacjenci z całkowitym bezzębiem będą mogli uzupełnić znów szeroko się uśmiechać. 

Dlaczego warto zdecydować się na protezę mocowaną na implantach?:

  • swoim wyglądem łudząco przypominają naturalne zęby, 
  • są stabilne i wytrzymałe, dzięki temu pacjenci nabierają większej pewności siebie, a także częściej i chętniej się uśmiechają, 
  • implant uzupełnia ubytki w kości, dzięki temu zapobiega jej zanikaniu i rozchwianiu się sąsiadujących zębów, 
  • uzupełnienie ubytków przywraca naturalne rysy twarzy pacjenta, 
  • umożliwiają prawidłową wymowę, 
  • nie obciążają własnych zębów pacjenta,
  • ich higiena i pielęgnacja nie jest skomplikowana. Postępuje się z nimi jak z naturalnymi zębami, pamiętając o regularnych wizytach u higienistki 😉
  • wreszcie przywracają radość z jedzenia!

Konsultacja protetyczna 

Protetyka to dziedzina stomatologii, do której warto podchodzić interdyscyplinarnie. Ważne jest kompleksowe spojrzenie na leczenie każdego pacjenta i dostosowanie go do jego indywidualnych potrzeb. W naszej klinice oferujemy szeroki zakres usług i dzięki temu zapewniamy naszym pacjentom holistyczną opiekę. W Kovalenko Dental Team w Koszalinie opiekujemy się naszymi pacjentami w zakresie:

Chirurgii stomatologicznej

Leczenia chorób okluzyjnych, 

Leczenia protetyczne

Leczenie implantologiczne.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zęby, już dziś umów się na konsultację protetyczną w naszym gabinecie Kovalenko Dental Team w Koszalinie i pozwól nam zaprojektować Twój nowy, piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech. 

Call Now Button