Uśmiech nie ma wieku. Piszemy to ponieważ widzimy, że coraz więcej pacjentów po 60 roku życia decyduje się na kompleksowe leczenie stomatologiczne. Pacjenci na emeryturze chcą odzyskać komfort życia i radość z codziennego funkcjonowania.
Co się zmienia z wiekiem? Wyzwania stomatologiczne seniora
Wraz z wiekiem pojawiają się dolegliwości zdrowotne lub następuje ich nasilenie. Przez to część osób po 60 roku życia może czuć się wykluczona z możliwości leczenia. Chcemy obalić najczęstsze mity związane z chorobami i leczeniem stomatologicznym. Kiedyś leczenie implantologiczne, protezy oparte na implantach czy leczenie ortodontyczne było zarezerwowane dla zdrowych seniorów. Dziś, przy odpowiednich konsultacjach i przygotowaniu medycznym, leczenie jest jak najbardziej możliwe. Pacjenci mogą ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem.
Choroby z którymi możesz podjąć się leczenia stomatologicznego
W przeszłości choroby traktowano jako bezwzględne przeciwwskazania do leczenia stomatologicznego. Obecnie, dzięki postępowi medycyny i ścisłej współpracy stomatologów z lekarzami innych specjalizacji, wiele z nich nie stanowi już przeszkody. Mowa o:
- Cukrzycy
Kiedyś wykluczała wszczepianie implantów ze względu na ryzyko infekcji i trudniejsze gojenie. Obecnie, przy dobrze kontrolowanej cukrzycy, leczenie implantologiczne może być przeprowadzone w pełni bezpiecznie. - Nadciśnieniu
Wielu stomatologów obawiało się nadmiernego krwawienia i komplikacji przy znieczuleniu. Dziś stosowane leki i kontrola ciśnienia pozwalają bezpiecznie wykonywać zabiegi. Większość pacjentów przyjmujących np. Acard może poddać się zabiegom chirurgii stomatologicznej, wszczepić implanty. - Reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS)
Choć to choroba autoimmunologiczna, przy odpowiednim podejściu i wsparciu reumatologa pacjenci z RZS mogą korzystać z leczenia stomatologicznego – w tym protetyki i implantologii. W przypadku leczenia biologicznego potrzebna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym. - Osteoporozie
Przez długi czas uznawana za przeciwwskazanie do wszczepiania implantów ze względu na osłabioną strukturę kości. Dziś, dzięki nowoczesnej diagnostyce i leczeniu farmakologicznemu, pacjenci z osteoporozą – po odpowiedniej ocenie i przygotowaniu – również mogą korzystać z implantów stomatologicznych. Kluczowe jest indywidualne podejście oraz ścisła współpraca stomatologa z lekarzem prowadzącym.
Jeśli masz cukrzycę, nadciśnienie, RZS lub inną chorobę autoimmunologiczną, a także osteoporozę – możesz podjąć się leczenia stomatologicznego. Finalna decyzja należy do Twojego lekarza prowadzącego i stomatologa.
Jakimi problemami przychodzą pacjenci po 60tce?
Pacjenci po 60. roku życia mają swoją charakterystykę. Prócz obciążeń chorobowych, często nakładają się na siebie różnorodne problemy stomatologiczne.
Jeśli przez większość życia brakowało czasu, środków lub dostępu do odpowiedniej opieki, to po 60-tce zęby zwykle nie są w lepszym stanie. Wręcz przeciwnie – problemy narastają i często wymagają kompleksowego podejścia. Co więcej, 10 czy 15 lat temu stosowano inne techniki leczenia – mniej precyzyjne i często niewystarczające według dzisiejszych standardów. Dziś, dzięki nowym technologiom i nowoczesnemu sprzętowi, możemy naprawić błędy przeszłości.
Poniżej znajdziesz listę najczęstszych zabiegów, które wykonujemy u pacjentów po 60. roku życia.
1. Ponowne leczenie kanałowe
Wielu pacjentów, którzy trafiają pierwszy raz do Kovalenko Dental Team potrzebuje ponownego leczenia kanałowego. Wynika to z dwóch powodów.
Po pierwsze w przeszłości kanały zębów leczono „na wyczucie”, bez powiększenia czy precyzyjnej diagnostyki. Kanały były niedoczyszczone, a przez to z czasem pojawia się stan zapalny. Dziś leczenie endodontyczne przeprowadza się z wykorzystaniem mikroskopu, co umożliwia dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów.
Drugi powód to maszynowe leczenie kanałów. Wielu stomatologów preferuje ten sposób leczenia. W efekcie każdy kanał opracowany metodą maszynową wygląda tak samo. Nie jest to dobre podejście ponieważ KAŻDY kanał wymaga dostosowania do indywidualnego kształtu zęba – maszyna tworzy kanały okrągłe, a naturalne są często nieregularne. W efekcie po 5, 10 czy 15 latach taki kanał wymaga ponownego leczenia w powiększeniu.
2. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej
W naszej klinice dokładamy starań by uratować każdego zęba. Usuwanie zębów to już ostateczność. To wynika z faktu, że najepsze zęby, to te nasze. Niestety czasami potrzebne są zabiegi chirurgiczne takie jak usuwanie bolącą ósemki, przeszczep dziąsła przy wszczepieniu mostu protetycznego opartego na implantach.
3. Protetyka
Pacjenci po 60tce zmagają się z brakami w uzębieniu. Bardzo często pracujemy nad indywidualnym planie leczenia uwzględniającym protezy, mostki, mostki oparte na implantach, protezy oparte na implantach.
4. Implanty
Coraz częściej pacjenci decydują się na mosty i protezy oparte na implantach. Takie rozwiązanie to często zwiększenie jakości życia i powrót do normalności wielu pacjentów. Przytoczymy, tu słowa jednego pacjentów:
“Dzięki tej protezie [dolnej] mogę normalnie zjeść zupę, ugryźć jabłko. Panie Doktorze przypomniał mi Pan co to szeroki uśmiech i jeść na co mam ochotę. Bez strachu że zaraz mi coś wypadnie.”
Więcej o protezach klasycznych, a opartych na implantach znajdziesz na naszym blogu.
Leczenie ortodontyczne
Pomimo tego, że seniorzy przychodzą ze swoimi wnukami, na leczenie ortodontyczne, to często sami potrzebują opieki ortodontycznej. Coraz więcej osób po 60-tce jest tego świadoma i decyduje się na leczenie ortodontyczne, często połączone z leczeniem protetycznymi i implantologicznym. Niezmiernie cieszy nas fakt że coraz więcej seniorów decyduje się na leczenie ortodontyczne.
Na leczenie nigdy nie jest za późno
Dzięki postępowi medycyny i technologii możliwe jest skuteczne, bezpieczne i komfortowe leczenie stomatologiczne w każdym wieku. Warto zawalczyć o uśmiechu i jakości życia. Zachęcamy do konsultacji i indywidualnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej – by znów móc się śmiać pełnym uśmiechem.