Zastanawiasz się nad usunięciem zęba, leczeniem implantologicznym lub innym zabiegiem chirurgicznym, ale boisz się, że leczenie po zabiegu będzie miało komplikacje? Świetnie trafiłeś/aś – ten wpis będzie dla Ciebie! Naszym pacjentom mamy do zaproponowania najnowocześniejszy zabieg przyspieszający gojenie się ran, zmniejszający dolegliwości bólowe po zabiegach stomatologicznych. Tym zabiegiem jest PRF! Przeczytaj czym jest zabieg PRF i dlaczego nasi pacjenci pokochali zastosowanie PRF w swoim leczeniu.
Czym jest zabieg PRF
Nowi, jak i powracający pacjenci zastanawiają się czym jest zabieg PRF.
PRF innymi słowy, to naturalny preparatu leczniczy z krwi pacjenta. Zawiera on fibryny bogatopłytkowe (w tym np. płytki krwi), czyli składniki, które stymulują i przyspieszają gojenie się ran, a także zmniejszają dolegliwości bólowe po różnych zabiegach chirurgicznych. Przygotowany preparat aplikuje się bezpośrednio do tkanek miękkich wymagających regeneracji np. skóry czy dziąseł.
Korzyści z zastosowania bogatopłytkowego osocza
Jeśli czeka Cię leczenie stomatologiczne, które odkładasz od dłuższego czasu, to warto zapoznać się z korzyściami, jakie daje PRF. Benefitów z zastosowania tego innowacyjnego zabiegu jest wiele, jednak Ciebie najbardziej mogą interesować:
- głęboka regeneracja tkanek miękkich i kości,
- zmniejszenie stanu zapalnego w sąsiadujących tkankach,
- leczenie długo i trudno gojących się ran,
- przyspieszenie gojenia po zabiegach chirurgicznych,
- wykorzystanie potencjału organizmu do regeneracji,
- zabieg z wykorzystaniem bezpiecznego, naturalnego materiału,
- brak ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych, dzięki dokładnemu oczyszczeniu preparatu PRF ze zbędnych składników,
- skrócony czas rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym,
- mniej komplikacji po zabiegach chirurgii stomatologicznej,
- wsparcie w leczeniu chorób przyzębia,
- szybsza odbudowa tkanki kostnej.
Wykorzystanie PRF w zabiegach chirurgi stomatologicznej
Fibryna bogatopłytkowa, czyli PRF z powodzeniem wykorzystywana jest w stomatologii, periodontologii, endodoncji, stomatologii dziecięcej, implantologii i chirurgii stomatologicznej. PRF może mieć również zastosowanie w skomplikowanym leczeniu okluzyjnym. Używa się jej m.in.:
- przy zabiegach chirurgii stomatologicznej i periodontologii,
- podczas leczenia kanałowego,
- podczas zabiegów augmentacji kości, czyli zwiększenia jej objętości przed wszczepieniem implantu,
- podczas zabiegów usuwania zębów czy implantów stomatologicznych,
- w trakcie leczenia przyzębia,
- przy przeszczepach kości,
- przy przeszczepach tkanek miękkich,
- podczas zabiegu podnoszenia dna zatoki szczękowej.
Wykorzystanie PRF w leczeniu implantologicznym
Jeśli przez długi czas obowiałeś/aś się zabiegu wszczepienia implantu ze względu na długie leczenie, to zabieg PRF zdecydowanie skraca czas rekonwalescencji. Zabieg z wykorzystaniem PRF świetnie sprawdza się u osób, które chcą wstawić implanty, ale mają ubytki w kości, które uniemożliwiają jego umocowanie. Dzięki PRF można naturalnie i bezpiecznie dokonać zabiegu zwiększenia objętości kości, aby móc skutecznie wszczepić implant, na którym zamocowana będzie korona, most czy proteza. Dzięki użyciu PRF miejsce po wszczepieniu implantu goi się szybciej, ponieważ zwiększa on zdolność tkanek dziąsła do regeneracji. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko odrzucenia przez organizm implantu, ponieważ osocze bogatopłytkowe umożliwia lepsze połączenie się tkanek kości z wszczepionym materiałem. Tak przygotowany pacjent jest gotowy, aby rozpocząć leczenie protetyczne i odzyskać radość z jedzenia i uśmiechu.
Inne zastosowanie PRF w stomatologii
Nasi pacjenci przychodzą do Nas z różnymi problemami. Często znajdujemy rozwiązanie i proponujemy metody leczenia tam, gdzie inni specjaliści nie widzieli możliwości pomocy pacjentom. W ostatnim czasie coraz częściej stosuje się PRF jako opatrunek zębodołu, który pozostaje po zabiegu usunięcia zęba. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań, przedwczesnego zaniku kości w miejscu ubytku czy pojawienia się tzw. suchego zębodołu, czyli nieprawidłowego gojenia się rany, co skutkuje pojawieniem się zakażenia i stanu zapalnego.
Jak otrzymujemy wysokobiałkowe osocze do zabiegów stomatologicznych
Osocze wysokobiałkowe do zabiegów stomatologicznych otrzymuje się z krwi pobranej od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Pobrany materiał umieszcza się w specjalnej maszynie zwanej wirówką, która oddziela od siebie jego poszczególne składniki. Po zakończeniu wirowania z oddzielonych składników pobiera się osocze, które następnie aplikuje się w miejsce wymagające regeneracji.
3 kroki do osocza bogatopłytkowego w Koszalinie
Podsumowanie PRF
Dzięki zastosowaniu preparatu PRF w leczeniu stomatologicznym możemy przyspieszać gojenie się ran oraz zmniejszać ból po zabiegach. Nasi pacjenci najczęściej korzystają z zabiegu PRF przy usuwaniu ósemek oraz w trakcie leczenia implantologicznego. Dzięki temu zabiegowi, tkanki miękkie szybciej wracają do zdrowia, a pacjenci odczuwają zdecydowanie mniejszy ból i dyskomfort. Zabieg z zastosowaniem PRF polecamy każdemu pacjentowi, który chce szybko cieszyć się pięknym uśmiechem,a ceni sobie komfort i bezbolesne leczenie stomatologiczne.